BILARDZIŚCI z XIV LO STARTUJĄ W ZAWODACH RANKINGOWYCH, czyli „POWAŻNYCH”

Gra w bilard to nie wyłącznie popołudniowa rozrywka. To przede wszystkim dyscyplina sportu.
Połączenie
fizyki, matematyki i kunsztuTo także dyscyplina World Games 2017.
Fakt, że w ZS Nr 14 we Wrocławiu prowadzone jest regularne szkolenie bilardowe, odnotowują
z szacunkiem ogólnopolskie instytucje organizujące rywalizację w tej dziedzinie.
Zachęcali nas i kusili
od dawna. Cóż, ulegliśmy 😉
Z końcem listopada 5-osobowa reprezentacja ZS Nr 14 wyjechała gościnnie do Krotoszyna na specjalne zaproszenie wiceprezesa Polskiego Związku Bilardowego
oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego BILA (organizatora) na turniej zamykający cykl Wielkopolskiej Młodzieżowej Ligi Bilardowej 2014. Nasi uczniowie rywalizowali z najlepszymi graczami tej części Polski w swojej kategorii wiekowej. Należy dodać, że przeciwnikami byli regularnie trenujący zawodnicy.
Tylko my byliśmy amatorami bez licencji sportowych…

Spotkaliśmy 48 bilardzistów z bardzo znanych klubów sportowych, m.in. Akademii Bilardowej Rokietnica pod Poznaniem – „autorskiego” teamu Radosława Babicy, wielokrotnego mistrza Polski, UKS BILA Zduny – etatowych medalistów mistrzostw Polski juniorów oraz MAPLE POOL CLUB
z Pardubic, czyli mistrzów Czech. Nie wspominając o tzw. wolnych strzelcach, dowożonych przez rodziców na przeróżne turnieje w całym kraju… W tej rywalizacji nasza grupa, regularnie chodząca jedynie na zajęcia SKS-u bilardowego,  wypadła lepiej niż się spodziewaliśmy. A było to tak:

El-Ayachi Stitou jr. z 1C wylosował ze wszystkich nas najgorzej, trafiając na bardzo dobrego zawodnika
z czeskich Pardubic. Wygrał co prawda jedna partię, lecz przeciwnik trzy… W następnej kolejce – katastrofalnie… Trafił się lider ekipy czeskiej, tym razem 3:0. Koniec marzeń.

Dwaj uczniowie 2B, Piotr Strycharski (1:3) i Maciej Marzec (2:3, walka!!!) także przegrali swoje pierwsze pojedynki, za to w drugim trafili na siebie. Pech. W tej bratobójczej walce lepszy był Piotr, który jednak
za chwilę został odprawiony przez późniejszego ćwierćfinalistę. Nie było jednak wstydu, bowiem przegrał
ze stratą tylko jednej partii (2:3)! Cóż z tego, skoro regulamin zawodów przewiduje tu odpadnięcie
z dalszej gry.

Katarzyna Matuszak (1D) miała realne szanse na lepszy niż ostatecznie wynik. To miłe zaskoczenie, bowiem trenuje bilard dopiero od września 2014 i to w skromnym jak na sportowca wymiarze –
dwóch zajęć w tygodniu. Z łutem szczęścia przeszła pierwszą rundę. W drugiej pechowo przegrała 3:2.
Miała jeszcze szansę, bowiem turniej rozgrywano systemem 2KO, czyli „do drugiej przegranej”.
Tu niestety znowu lepsza była przeciwniczka, choć Kasia zmusiła ją do ekstremalnego wysiłku.

Osobny rozdział zapisał Dawid Matuszczyk z 1A.  Uczył się bilarda w naszej szkole od podstaw
na lekcjach wf. Szło mu całkiem nieźle. Zachęcony powodzeniem w szkoleniu, namówił rodziców na zakup kija bilardowego. Niestety, dodatkowe obowiązki sprawiły, że przestał przychodzić na SKS
w drugiej klasie gimnazjum. W trzeciej natomiast przypomniał sobie o porzuconej miłości. Efekt ? zwycięstwo w V Indywidualnych Mistrzostwach ZS Nr 14 w Bilardzie i wciąż aktualny tytuł MISTRZA SZKOŁY. Po raz pierwszy w historii tych zawodów tytuł zdobył (ówczesny) gimnazjalista!
Trudno się zatem dziwić, że liczyliśmy na niego najbardziej. Dawid udźwignął tę presję.
Wygrał dwa swoje pierwsze mecze, awansując do 1/8 zawodów. To zaskoczenie dla organizatorów
i widzów. Nieznany nikomu zawodnik idzie „jak burza”. W kolejnej rundzie trafił niestety źle,
bo na późniejszego medalistę zawodów, Filipa Ledouškę z Pardubic i 3:1 dla przeciwnika.
Ale mając prawo grać dalej (2KO), nasz lider wykorzystał swoją szansę, odprawiając absolutnie niespodziewanie czwartego zawodnika całego rankingu, Patryka Dudka wynikiem 3:2. Szok, szał, radość !

Następnym przeciwnikiem okazał się na nasze nieszczęście Krzysztof Kaczmarek, wicemistrz Polski juniorów. Sorry, tak to się skończyło…. czyli cudownym piątym miejscem w zawodach!!! Gratulacje.

Wielkopolska Młodzieżowa Liga Bilardowa to cykl 4 turniejów pod patronatem Ministerstwa Sportu
i Turystyki RP
, Polskiego Związku Bilardowego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Organizatorem są UKS BILA Zduny przy miejscowym Zespole Szkół oraz Centrum Bilardowe
w Krotoszynie
. Wyjazd dofinansowała Rada Rodziców przy ZS Nr 14. Dziękujemy!

Nie zapytacie: dlaczego aż Wielkopolska? Otóż na dolnym Śląsku nie ma podobnych zawodów,
nie ma szkolnych klubów bilardowych, po prostu nie mamy przeciwników. Nasz pomysł na szkolny bilard jest czymś awangardowym, nowym, niezwykłym, twórczym, znowu jesteśmy w czymś pierwsi!
Mamy teraz ochotę na udział w całym cyklu zawodów WMLB w roku 2015. Planujemy też zorganizować gimnazjalne Mistrzostwa Wrocławia 2015.
Szkolny Związek Sportowy jest „ZA”… Nic, tylko się szkolić!

PAMĘTAJ: [BILARD SPORTEM WSZYSTKICH]

Opiekun i organizator: Jacek Jasiński